Każdy kto oczekuje dziecka bądź też już je ma stara się tak urządzić mu pokój, aby było zadowolone i miło spedzało mu się w nim czas. To też przed przystąpieniem do urządzenia takiego pokoju bardzo ważne jest jego właściwe zaprojektowanie, aby nie zapomnieć o jakiejś ważnej rzeczy. Oczywiście trzeba również pamiętać o tym, iż wyposażenie pokoju musi być odpowiednio dostosowane do wieku oraz płci dziecka. Z racji tego inaczej będzie urządzony pokój dla maluszka, dziecka chodzącego do szkoły oraz dla nastolatka.

Projekt pokoju dla niemowlaka

Do tego projektu rodzice przywiązują najwięcej uwagi, ponieważ dzidziuś jest bardzo bezbronny. Tak więc trzeba zadbać nawet o najmniejszy szczegół, aby niczego nie zabrakło. W pokoju tym obowiązkowo musi pojawić się łóżeczko, w którym to właśnie na samym początku niemowlak spędza bardzo dużo czasu. W pobliżu łóżeczka warto, żeby znajdował się przewijak oraz jakąś lampka nocna. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj również komoda, w której można schować wszystkie ciuszki dziecka. Następnie w pokoju tym powinien znaleźć się bujak. Pokój dla niemowlaka najlepiej urządzić w jasnych kolorach albo bieli z dodatkiem różu bądź niebieskiego, w zależności od tego czy będzie chłopiec, czy dziewczynka. Warto także wyposażyć pokój w jakiś dywanik, aby dziecko, gdy już zacznie raczkować mogło swobodnie się poruszać bez ślizgania. Poza tym bardzo fajnym pomysłem jest umieszczanie nad łóżeczkiem dziecka kolorowych literek z jego imieniem oraz karuzeli, w którą będzie się wpatrywał. W pokoju tym też musi się znaleźć fotel bądź sofa, na której mama będzie mogła karmić dzidziusia. Te rzeczy są niezbędne w pokoju dla maleństwa. Poza nimi każdy rodzic może dokupić sobie różne inne rzeczy względem uznania.

Projekt pokoju dla dziecka w wieku szkolnym

W pokoju tym najważniejszą rzeczą jest biurko, ponieważ to właśnie przy nim dziecko będzie spędzać dosyć sporo czasu. Najlepiej, aby było ono ustawione w miejscu, w którym wpadają promienie słoneczne. Poza tym konieczne musi znaleźć się jakąś szafa na ubrania, biblioteczka na książki oraz wygodne łóżko. Niezbędną rzeczą jest również fotel. Dodatkowo istotnym punktem zaczepienia jest to, żeby pokój najlepiej nawiązywał do zainteresowań dziecka. Dzięki temu dziecko chętniej będzie w nim przebywać nawet jeżeli będzie musiało się uczyć na niezbyt lubiany przedmiot. Wiadomo jednak, że nie samą szkoła żyje dziecko. Pamiętać należy o tym, aby zapewnić mu jakąś rozrywkę. Dlatego bardzo fajnym pomysłem jest również umieszczenie w pokoju telewizora oraz chociażby bujanego fotela, który będzie działał odprężającą. Jeżeli natomiast chodzi o kolor pokoju to można dać na jednej ścianie jakąś tapetę edukacyjną chociażby z mapą świata, żeby dziecko poprzez wpatrywanie się w nią samo uczyło się położenia państw, nizin, wyżyn oraz wielu innych rzeczy.

Projekt pokoju dla nastolatka

Ten projekt jest szczególnie trudny, ponieważ jak wiadomo nastolatkowie mają wówczas burzliwy okres w swoim życiu i z reguły co chwila zmieniają im się zainteresowania. To też jeśli ktoś przystępuje do projektowania pokoju dla nastolatka to jak najbardziej powinien zaczerpnąć opinii jego samego, ponieważ nawet jeśli za chwilę mu się odwidzi wystrój pokoju to pretensje może mieć tylko dla siebie. Także kolorystyka tych pokoi z reguły jest odważna. Nie ma co jednak zabraniać nastolatkowi malowania na takie kolory jakie mu się podobają nawet jeśli pokój ten w zupełności nie będzie pasował do pozostałych pomieszczeń w domu, ponieważ za kilka lat pewnie sam dojdzie to tego, aby jednak zgrywał się ten pokój z całym wystrojem wnętrza domu.